SEMPOZYUMUN AMACI
     Osmanlılar zamanında Teke Sancağı ya da Teke İli denildiğinde, Antalya merkez kaza, Finike, Kaş, Kalkanlı, Gömbe, Elmalı, Kızılkaya Kocaaliler ve Karahisar-ı Teke denilen yerleşimleri içerisine alan bir bölge anlaşılmaktaydı. Günümüzde Teke yöresi denildiğinde Burdur ve çevresi kastedilmektedir.

     Burdur’u tamamen içine alan hatta Burdur için “Teke yöresinin merkezi” tanımlamalarına yol açan Teke kültürünün yayıldığı alan Fethiye, Ortaca (Muğla), Acıpayam, Serinhisar, Çameli, Honaz (Denizli), Dinar, Başmakçı (Afyon), Yalvaç, Şarkîkaraağaç (Isparta), Cevizli, Akseki, Manavgat, Korkuteli ve Alanya (Antalya)’dır.


     “Teke Yöresi Halk Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi”, Burdur ve çevresinin tarihî, mimarî, arkeolojik, etnografik ve kültürel değerlerinin bilimsel olarak araştırılmasını, belgelenmesini, tanıtılmasını, korunmasını ve yaşatılmasını; bu alanda yapılacak tüm çalışmaları birleştirerek bir derleme arşivi, ihtisas kütüphanesi ve görsel teke yöresi belleği oluşturulmasını; maddî ve maddî olmayan kültür varlıklarını sesli ve görüntülü olarak kayıt altına alınmasını amaçlamaktadır.

     Teke yöresinin her yönüyle araştırılması, tartışılması, sorunların bilimsel zeminde çözülmesi için bir tartışma ortamı oluşturulmasına; bu amaç doğrultusunda merkezi ve yerel bürokratların, siyaset ve sanat adamlarının, iş adamlarının, sivil toplum örgütlerinin ve nihayetinde bilim adamlarımızın, kısacası bu yöreye emeği geçmiş kişi ve kuruluşların dünden bugüne Teke yöresi için kaydettiği çalışmaları, gelişmeleri ve değişimleri tespit edebilmek için “I.Teke Yöresi Sempozyumu” yapılmasına karar verilmiştir.

     Amacımız Teke yöresiyle ilgili özgün araştırmaların tartışılmasıyla Burdur ve çevresinin geleceği hakkında yeni yorumlara gidilmesi, sınır koymadan genel anlamda yöremizin ele alınmasıdır.
     Teke yöresine emeği geçmiş kişi ve kuruluş temsilcilerimizle bu yöreyle ilgili çalışma yapmış veya yapacak olan bilim adamlarımızla “I.Teke Yöresi Sempozyumu”nda görüşmek dileğiyle…
SEMPOZYUMUN AMACI
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Teke Yöresi Halk Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (TAMER)